REALISMUS V TETOVÁNÍ

REALISMUS V TETOVÁNÍ

Realismus
z latinského realism - skutečný
Realismus jako umělecký směr vznikl v 19. století, umělci se snažili zachytit skutečnost bez jakéhokoli přikrášlování. Jde o směr, který podává věrný, umělecký, pravdivý a neidealizovaný obraz nedokonalé skutečnosti. V rozkvětu byla zejména krajinomalba, ale také obrazy skutečných, chudých, tvrdě pracujících, obyčejných lidí na venkově. Snažili se o co nejpřesnější zobrazení daného předmětu či figury. Vůdčí osobností realismu byl Gustave Courbet. Courbetova vášnivá zaujatost hmotou a skutečností vedla k přesvědčení, že zobrazování čehokoliv jiného je odklonem od pravdy. V Čechách to byl zase Josef Mánes, mistr malby, zejména pak krajinářství a také Karel Purkyně portrétista proslulý nevšedními technikami malby.
Pojetí realismu v tetování je však ve většině případů trochu ořezané. Více než pojem realismus je v tetování přesnější název foto-realismus. Jde o replikování a napodobení fotografie. Umělci se již většinou nesnaží zobrazit tvrdou nepřikrášlenou realitu, ale spíše jde o zobrazování celebrit, zvířat, příbuzných či přírodních scenerii.
Realismus v tetování je považován za jeden z nejobtížnějších stylů. Je třeba znát pravidla perspektivy, anatomie, světla a stínu. Je potřeba tyto věci zkoušet v praxi studijními kresbami na papír, nejlépe uhlem, který se dobře maže a je díky němu snazší nalézt ty pravé proporce.
Nejčastější je pro realismus využívaná černá a bílá barva a také tzv. Grey washe neboli stínovací sety barev, které vám ulehčí práci s mícháním té pravé stínovací palety. Tyto sety u nás naleznete https://www.protetovani.cz/tetovaci-barvy/sety-tetovacich-barev
Stínovací sety jsou prověřené umělci a skvěle sladěné. Černo bílý realismus skvěle dokáže vyjádřit světlo, stín a hloubku.

Mezi nejvýznamnější tatéry černo bílého realismu patří zejména Bob Tyrrell, který mimo jiné začal tetovat až ve 29 letech a je důkazem toho, že začít tetovat není nikdy pozdě. Bob dokáže dokonale zachytit nejen světlo a stín, ale i dokonale vystihnout lesklost např. zubů nebo očních bulvy.
Dále je tady barevný realismus, pro mnohé o poznání těžší. Barvou však lze lépe zachytit různé barevné tony a textury. Barevný realismus funguje na bázi vrstvení a používání kontrastních barev, které se navzájem prolínají, aby bylo tetování živější. Vhodné pro tuto techniku je studovat základní kameny olejomalby, které vám velice napomůžou uchopit to, jak pracovat s barvami.
Mezi nejvýznamnější tatéry barevného realismu, patří zejména Steve Butcher, který dokonale zvládá techniku vrstevní světla a stínu. Má krásnou paletu barev a jeho tetování jsou již téměř nerozeznatelné od skutečné fotografie.

Tagy