NASTAVENÍ CÍVKOVÉHO TETOVACÍHO STROJKU

NASTAVENÍ CÍVKOVÉHO TETOVACÍHO STROJKU

JAK SPRÁVNĚ NASTAVIT CÍVKOVÝ TETOVACÍ STROJEK

Na úvod bychom rádi poukázali na to, které části tetovacího cívkového strojku mají vliv na jeho správný chod.

V první řadě je zde kladívko. U kladívka je rozhodující jeho váha. Čím těžší kladívko máme, tím je tetovací strojek pomalejší, a naopak čím je kladívko lehčí, tím je tetovací strojek rychlejší. Standartně se váha kladívka pohybuje okolo 10 g až 14 g. Na kladívko se také upíná jehla a zajišťuje pomocí tzv. T gumiček.

Dále jsou tu planžety pro tetovací strojek. Zde je rozhoduje více aspektů, například to, jak je planžeta ohnutá, jaká je její tvrdost či jak je široká. Čím je planžeta širší, tím je také tvrdší. Tvrdší planžetu potřebujeme ke zrychlení tetovacího strojku a měkkou neboli užší ke zpomalení strojku.

Dále jsou zde cívky, ty oproti planžetám a kladívka většinou ve strojku nevyměňujeme, a tudíž záleží jaký strojek si pořídíme. Tedy kolika závitový (může být uváděno i kolika wrapový). Čím více je zde závitů, tím je strojek silnější. Pro všechnu práci ale většinou nepotřebujeme ten nejsilnější tetovací strojek. Většinou se cívkové tetovací strojky pohybují v rozmezí 8 až 12 závitů (wrapů).

V neposlední řadě je pro chod tetovací strojku důležitý kondenzátor.
Pro linkování je vhodné mít tetovací strojek nastavený tak, aby byl rychlý. Vhodné je tedy: lehčí kladívko, kondenzátor s menší hodnotou, tvrdší planžeta. Pro linkování se používají jehly s označením RL.
Pro vybarvování či stínování ploch je vhodné mít strojek nastavený tak aby byl naopak pomalejší. Vhodné je tedy: těžší kladívko, kondenzátor s větší hodnotou a měkčí planžeta. Pro vybarvování nebo stínování menších ploch se používají jehly s označením RS, pro vybarvování velkých ploch jsou vhodnější jehly s označením M (magnum). Čím větší hodnotu jehly (3,5,9,11,...) máme tím silnější je zapotřebí strojek.

NASTAVENÍ CÍVKOVÉHO STROJKU V PRAXI:

Na úvod je nutné zdůraznit, že neexistuje přesný návod, jak cívkový strojek nastavit a je nutné, aby při nastavení strojku uvažoval i člověk, který strojek bude obsluhovat????

Po úspěšné kompletaci strojku a propojení s tetovacím zdrojem si na zdroji nastavte cca 9 V.  Nezapomeňte, že kontaktní šroub se musí dotýkat konce planžety. Sešlápněte tetovací pedál a držte ho sešlápnutý. Povolením boční plastové matky umožníte pohyb kontaktního šroubu a to tak, abyste mohli bud šroubovat do planžety či povolovat. Takto můžete základně nastavit cívkový strojek. Nezapomínejte, že zvuk strojku musí být plynulý a nesmí rvát uši. Pokud se Vám kladívko strojku přilepí po sešlápnutí strojku k cívkám zřejmě máte planžetu moc dotáhnou, pokud strojek naopak nereaguje vůbec zřejmě máte bud malé napětí na zdroji anebo planžetu málo dotáhnutou. Uvědomte si, že práce, a hlavně perfektní nastavení cívkového strojku není na chvilku a nějakou dobu Vám to bude trvat. Co je ovšem perfektní je, že cívkový strojek je možný si později jakkoliv upravovat. Chcete si udělat z lineru shader? Proč ne? :) Naučte se měnit planžety, kladívka a cívky a možné je vše.

Tagy