Jaký rotační strojek bude vhodný pro mě? Krátké povídání o rotačních strojcích.

Dnes se podíváme na jednu z nejčastějších otázek a to: Chci si koupit rotační strojek ale nevím jaký bude vhodný pro mě. 

V tomto článku si lehce probereme nějaké základní rozdíly mezi rotačními strojky,trochu probereme zdvih a řekneme si hlavní výhody a nevýhody jednotlivých strojků.


1) Strojky typu Pen  (Tetovací strojky tvaru tužky)

Ukázka strojku: ZDE

Na trhu dnes máme několik desítek možná i stovek značek které vyrábí tyto strojky. 

Tento strojek je díky svému těžišti, které bude parádně tlačit na hrot jehly vhodný k linkování.Se strojkem se i výborně stínuje díky jemnosti, kterou vytváří pružina v tetovacím gripu jež dovoluje odpružení vůči kůži. Drtivá většina Pen strojků se děla se zdvihem 3,5mm tento zdvih je jak já říkám nejpoužívanější a hlavně univerzální (zdvih ideální jak pro linkování tak i dostatečně průbojný pro barvení).


Výhody Strojku typu PEN: 

1) Relativně lehká údržba, tento strojek snese i trochu tvrdší zacházení

2) Univerzální zdvih 3,5 mm - kdo se nevyzná ani nemusí

3) Výborný pro linky, a jemný u stínování,velmi dobrá ovladatelnost. 

4) U moderních lze již nastavit tvrdost pružiny, u strojků FK IRONS lze také změnit zdvih.

5) Nekonečno mnoho modelů, dostupnost všech dílů

6) Pokud je strojek v pořádku, tetuje vždy stejně nemůžete ho nijak rozladit


Nevýhody Strojku typu PEN: 

1) Pořizovací cena je vyšší

2) Pro profesionální užití je nutné mít opravdu silný motor - tím že rotace osy motoru nejde přímo do jehly ale jde do táhla, které je na pružině, a pak až udeří do cartridge je potřeba silného motoru, často také mluvíme o poklesu rychlosti strojku z nominální hodnoty - o čem je řeč? Při napětí 6v je nominální rychlost motoru 8000/ot.min. ovšem při zatížení cartridgí s pevnou membránou jsou už otáčky pouze 5000/ot.min.

3) U většiny nelze měnit zdvih strojku

4) Nelze měnit tvrdost - neplatí u značek STIGMA A jiné. 

5) Váha v rozmezí 120-160 g

6) Použití pouze s tetovacíma cartridgemi 2) Strojky Typu Direct Drive (tetovací strojky s uložením motoru do horizontální polohy - na ose motoru je pouze excentr (axiální ložisko)

Ukázka strojku: ZDE

Strojky typu direct drive jsou známé svou jednoduchostí a dá se říct, že v tom je i jejich síla. Pouze motor strojku a na něm axiální ložisko, takže žádné další překážky. To vše Vám zajistí velmi rychlí a průrazný chod. Strojky typu Direct-drive se často používají jako výborné Linery a barviče (plniče), osobně nedoporučuji používat jako shader - samozřejmě lze stínovat ale chce to dost sehrát ruku se strojkem, tak aby jste netraumatizovali kůži. 


Výhody strojku Direc-drive:

1) Velmi nízká hmotnost

2) Lze měnit zdvih dle libosti

3) Perfektní pro linkování a vetší barvení

4) Lze použití jak s klasickou jehlou, tak si strojek překopat na cartridge

5) Lze zakoupit poměrně kvalitní strojek za dobré penízeNevýhody strojku Direct-drive

1) Není vhodný pro stínování

2) Je nutné být alespoň trochu zručný - umět si strojek přeskládat na cartridge, vyměnit si táhla, vyměnit si axiální ložisko. 

3) Pokud chcete používat tetovací cartridge - je nutné si koupit direct se silným motorem, jinak Vám shoří v ruce :))))

4) Je nutné si dokoupit tetovací grip - většinou není součástí strojku3) Strojky Typu GUN (tetovací strojky připomínající pistoli :)

Ukázka strojku: ZDE

Jedním z nejznámějších výrobců těchto strojků je značka Cheyenne a to konkrétně Thunder a Spirit. Většinou mají tyto strojky velmi tichý a rychlí chod.  V případě že je strojek dobře složen tak nepřenáší žádné vibrace, tyto strojky mají většinou také nižší hmotnost než strojky typu pen a tak se s nimi lépe manipuluje. 


Výhody strojku typu GUN

1) Nižší hmotnost

2) Nízké vibrace

3) Perfektní ovladatelnost - velmi dobře se strojkem kmitá

4) O proti strojku typu Pen nižší pořizovací hodnotaNevýhody strojku typu Gun

1) Většinu pevně daný zdvih - může být problém. Například u strojku SPIRIT je zdvih 2,5 mm, zkuste si s tímto strojkem dělat linky nebo barvit pořádné plochy, všechno jde ale tohle je prostě nic moc.  

2) Nutná údržba a zručnost - Nutné dotahování osy motoru, výměna táhla - pokud táhlo nedáte do roviny může to dělat velkou neplechu. Pokud to výrobce neumožní ( osa je zakrytá) - je nutný častější servis.

3) Často je nutné si dokoupit i grip ke strojku - další peníze navíc.

4) Velmi lehce zničitelnýZávěr: Je mnoho taterů té nejvyšší kvality, kteří žádány zdvih, tvrdost a jiné vůbec neřeší a prostě tetují a vyhrávají jednu soutěž za druhou takže ne vždy, je zdvih tak extrémně pro důležitý třeba právě pro Vás, je ale fajn být trochu v obraze a něco vědět o svém strojku. Věřím že tento článek Vám pomůže při výběru Vašeho strojku.


Pokud si nebudete jistí při nákupu strojku neváhejte se na Nás obrátit a volejte SKORO kdykoliv 773064204 :) , tak jak je o Nás velmi dlouho známo rádi s Vámi prokonzultujeme strojek vhodný právě pro Vás.  


  • Uveřejnil: KosečekV1
  • Zařazeno do: Rady/Návody
  • Přečteno: 4042
  • Komentář: 0

Vložit komentář