JAK SE STARAT O TETOVACÍ STROJEK

Pravidelná údržba tetovacích strojků


Dnes si povíme o pravidelné údržbě Vašeho strojku. Pokud chcete aby Váš strojek pracoval tak, jak má je důležité se o něj dobře starat.


Strojek Typu PEN

Mnoho lidí si myslí že právě strojek typu PEN, je bezúdržbový a je to nesmysl. V současné době neexistuje žádný strojek, který by nevyžadoval alespoň malou údržbu ve formě třeba promazávání.
U strojku typu pen je velmi důležité mít dostatečně namazanou motorovou část kde se nachází osa motoru. Vždy dávejte pozor na závit strojku, jakmile budete strojek dotahovat zpátky musíte stoprocentně trefit závit.
Pro mazání strojku používáme buď plastické mazivo a nebo teflonové, a to vzhledem k jejich velké teplotní odolnosti.
Určitě se teď ptáte jak často motorovou část mám promazávat. Většinou výrobci strojků mluví o 30-60 pracovních hodinách. Samozřejmě pochopitelně pokud i po 30 hodinách bude maziva dostatek tak mazat nemusíte :)
Pravidelné dotahování osy motoru: U strojku typu PEN se Vám může stát že se Vám povolí jednou za nějaký čas osa motoru. Jak to poznáte? Strojek Vám změní zvuk. V tomto případě stačí motorovou část povolit a osu přitáhnout to je celé.

Výměna Gumiček v gripu: Velmi častá ale naprosto banální údržba strojku a tou je právě výměna dvou gumiček v gripu strojku. Samozřejmě pokud často regulujete výsun jehly, gumičky uvnitř gripu se prošoupou a je třeba je vyměnit.

Po výměně gumky vždy velmi jemně namažte mazivem (velmi jemně).
Výměna pružinky v gripu: Na táhlu, které naráží do cartridgí je pružinka která celí proces tlumí. Samozřejmě pružinka se jednou za čas musí vyměnit ale tento interval není tak častý, počítejte že pružinky by měla vydržet cca půl rok
ale přesný časový interval se velmi špatně odhaduje a záleží na mnoha aspektech např. jaké cartridge používáte a také jaký výkon používáte.
Tento servisní krok ale doporučujeme nechat na někomu kdo to už párkrát dělal. Může se klidně stát že naděláte více paseky než užitku.
Nebo můžete využít i Našeho placeného servisu kde se Vám o strojek rádi postaráme. Klasické rotační strojky

Jako první bych zmínil výměnu osy motoru. Osa motoru je brána jako spotřební materiál a její živnost je omezená a opět záleží na použití strojku. Výměna osy motoru u strojků typu FLY není žádná maturita
a výměnu by měl zvládnout snad každý.
Samozřejmě prevence je před každým tetováním vždy jemně zkusit jestli je osa dotáhla v případě povolené osy motoru se Vám může jednoduše vydřít, takže před každým tetováním je dobré osu zkontrolovat.
Mazání strojku: Mažeme pouze části kde vzniká tření. Nedoporučuji mazat osu motoru pokud se mazivo dostane do motorku strojku 100% Vám to odpálí motorek strojku.
Mazivo používejte opět plastické či teflonové. 


Cívkové strojky

Opět je třeba vyvrátit mýtus a to že cívkový strojek je naprosto bez údržbový. Je ovšem pravda že cívkové strojky mají údržbu jednodušší.
Výměna cívek na strojku: Je logické že vynutí na cívkovém strojku se po čase unavuje a tak cívky budou slábnout. Přesný interval těžko říct záleží na kvalitě cívek. Může to být rok až klidně i několik let.
Pravidelné údržba kontaktních míst: Velmi důležitá je údržba kontaktních ploch. Jak u kladívka, tak i planžet vzniká opotřebení a plochy se vydírají a tím vzniká přebytečný odpor. Stačí jednou za čas dle potřeby kladívko i planžetu projet šmirgl papírem tak aby 
plocha byla hladká. Jednou za čas je dobré jemně projet i kontaktní šroub, na kterém vzniká malé opálení, jemné ošmirglování pomůže :)
Závěr: Na závěr Vám poradím a to vždy se řídit vlastním instiktem. Pokud se o svůj strojek budete starat bude Vám sloužit mnohem déle a dá se říct že i lépe. 


A pokud si nevíte rady či nejste manuálně zruční vždy se můžete obrátit na Nás, a to buď o radu a nebo Vám se servisem strojku můžeme za velmi lidové peníze pomoci. 


  • Uveřejnil: KosečekV1
  • Zařazeno do: Rady/Návody
  • Přečteno: 2473
  • Komentář: 0
Tags:

Vložit komentář